Ubuntu 9.10: Du Monitoriai

Ne visada Ubuntu 9.10 susidraugauja su dviem monitoriais.

Situacija nr. 1: prie nešiojamo prijungtas išorinis monitorius. Rezultatas – išorinis monitorius randamas, bet rezoliucija ne maksimaliai galima.
Situacija nr. 2: prie nešiojamo prijungtas išorinis monitorius, jame rodoma desktop’as su visais meniu, vidinis monitorius atjungiamas, nešiojamo lid’as uždaromas. Rezultatas – veikia iki pirmo perkrovimo. Perkrovus nustatymai ‘nusimuša’, išorinis monitorius nieko nerodo.

Sprendimas:
1. Konsolėj paleidžiamas ‘gconf-editor’. Toliau: apps/gnome_settings_daemon/plugins/xrandr. Nuo ‘Active’ nuimama varna. Šitaip uždrausim Gnome aplinkai pačiai spręsti kokia konfigūracija yra ‘teisinga’.
2. Adresu /etc/X11/Xsession.d/ sukuriam failą, užvadinam ’45custom_xrandr’, suteikiam vykdymo teises ir viduj rašom:

xrandr | grep CRT1 | grep " connected "
if [ $? -eq 0 ]; then
xrandr --output CRT1 --mode 1920x1080 --output LCD --off
if [ $? -ne 0 ]; then
xrandr --output LCD --mode 1280x800 --output CRT1 --off
fi
fi

Kodėl failo pavadinimas būtent toks? Xsession.d kataloge esantys failai paleidinėjami X’ų startavimo metu konkrečia eilės tvarka. Todėl failo pavadinimo pradžia ’45’ yra svarbi, kad skriptas pasileistų tuo metu, kai to reikia. Ką daro skriptas? Tikrina, ar prijungtas išorinis monitorius. Jeigu prijungtas, vidinį išjungia, išoriniam priskiria maksimalią leistiną rezoliuciją. Jeigu atjungtas – susitvarko su vidiniu monitorium. Ar galima skriptą paredaguot, kad veiktų kitaip? Ne galima, bet ir reikia. Ne visi norės išjungti vidinį monitorių, kai išorinis prijungtas, ne visų žmonių išorinio monitoriaus rezoliucija bus 1920×1080 ir t.t. Ką galima/reikia keisti? Komandos ‘xrandr’ kintamuosius. Pirmiausia reiktų išsiaiškinti, kaip konkrečioj linux sistemoj užvadinti monitoriai. Paleidus ‘xrandr’, bus išvesti visi rasti monitoriai, taip pat jų pavadinimai. Juos reiktų ir naudoti skripte, vietoj CRT1 ir LCD (dar dažnai naudojama LVDS ir VGA). Taip pat reiktų pakeisti rezoliuciją, pagal konkrečią situaciją.

Keli konkretūs pavyzdžiai:


// klonuojami išorinis ir vidinis monitoriai.
// Pagrindinis vaizdas pirmam, vidiniam.
xrandr --output LVDS --auto --output VGA --auto --same-as LVDS
// atjungiamas išorinis monitorius
xrandr --output VGA --off
// galimos ekrano padėtys --left-of --right-of --below --above,
// kai monitoriai ne klonuojami, o išplečiami
xrandr --output LVDS --auto --output VGA --auto --right-of LVDS

Comments are closed.


Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos